Reaktywacja “Czarnej Czwórki”
pwd. Karol Kieszek
Do dnia 14 czerwca 2003 roku byłem przybocznym 9 GDH „Zbroja”, by w tym dniu wziąć udział w II Wielkiej Wiosennej Wyprawie Stowarzyszenia „Czarna Czwórka”. Na zakończenie Wyprawy wszyscy, w tym wielu byłych drużynowych „Czarnej Czwórki”, zasiedliśmy wokół ogniska. To właśnie wtedy został mi uroczyście nadany Patent Drużynowego. W ten sposób zostałem zobligowany do zreaktywowania 4 Gdyńskiej Drużyny Wędrowników im. Bolesława Chrobrego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Pierwszy nabór do drużyny odbył się w listopadzie 2003 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Podczas akcji naboru na terenie szkoły przygotowaliśmy liczne atrakcje, takie jak np.: ścianka wspinaczkowa czy paintball. Akcja naboru odniosła pełen sukces, ponieważ pozyskaliśmy licznych kandydatów do drużyny i przy okazji nawiązaliśmy współpracę z liceum.
Nasza drużyna wznowiła działalność w ramach Gdyńskiego Hufca Harcerzy „Pasieka”, a od 2005 roku jest częścią II Gdyńskiego Hufca Harcerzy „Zbroja”. Działamy metodą wędrowniczą, a graficznym przedstawieniem tej idei jest naramiennik wędrowniczy, na którym widnieje watra złożona z trzech płomieni, które symbolizują od najmniejszego: rozwój ciała, umysłu i ducha oraz trzech polan, które oznaczają wędrówkę, wyczyn i służbę.
W zimie, na przełomie 2003 i 2004 roku, reaktywowana drużyna była na pierwszym swoim biwaku w miejscowości Wawrzka w Beskidzie Niskim. Naszą bazą wypadową była drewniana chatka bez różnych wygód i udogodnień typu gaz czy prąd. Wspólnie schodziliśmy okoliczne szlaki, często brnąc po pas w śniegu. Odwiedziliśmy słynne zagłębie miodowe w miejscowości Kamianna, zdobyliśmy też szczyt Jaworzyny nieopodal Krynicy.
W czerwcu 2004 roku, podczas Wielkiej Wiosennej Wyprawy Komandosów, w obecności członków Stowarzyszenia „Czarna Czwórka”, zostało przyznane pierwszym kandydatom prawo do noszenia czerwonych beretów. Śmiało możemy powiedzieć, że w tym momencie proces reaktywacji drużyny się zakończył i to pełnym sukcesem.
Od tego momentu zaczęła się zwyczajna, codzienna praca harcerska. Podczas akcji letniej w 2004 roku naszą bazą był obóz 9 GDH „Zbroja” w Lidzbarku, skąd wypuszczaliśmy się na wycieczki rowerowe do Nidzicy, Torunia czy na pola Grunwaldu. Tego samego lata uczestniczyliśmy też jako pomoc techniczna w kuchni podczas Pieszej Pielgrzymki z Suwałk do Wilna.
W zimie na przełomie 2004 i 2005 r. byliśmy na biwaku w Międzygórzu, pięknej miejscowości zbudowanej na wzór alpejskich wiosek, usytuowanej u podnóża masywu Śnieżnika. Przez cztery dni intensywnie poznawaliśmy historię regionu i zachwycaliśmy się okoliczną oryginalną kulturą. Zwiedziliśmy między innymi twierdzę w Kłodzku. Oczywiście nie omieszkaliśmy zdobyć szczytu Śnieżnika.
W lipcu 2005 r. druhowie z 4 GDW zostali oddelegowani do pomocy przy organizowaniu i prowadzeniu obozów harcerskich 9 GDH „Zbroja”, 6 GDH i 3 GDH „Czarne Stopy”, które zlokalizowane były w miejscowości Runowo koło Lęborka.
W sierpniu 2005 roku pierwszy wychowanek 4 GDW, druh Marek Czuń, ukończył z wynikiem pozytywnym słynny na całą Polskę kurs metodyczny drużynowych Borneo. Następnie w grudniu 2005 r. ukończył kurs przewodnikowski, tym samym rozpoczynając własną drogę instruktorską.
W sezonie zimowym 2005/2006 byliśmy drużyną na biwaku z 77 Gdańską Integracyjną Drużyną Harcerską „Nie-Zapominajka” w Pępowie kolo Gdańska. Pomagaliśmy przygotowywać posiłki i program. Odpowiadaliśmy także za realizację wspólnych zajęć i w miarę naszych możliwości opiekowaliśmy się uczestnikami biwaku.
Podczas akcji letniej w 2006 roku druhowie z 4 GDW pomagali w przygotowaniu wspólnego obozu II Gdyńskiego Hufca „Zbroja”. Podczas obozu pełnili funkcję kwatermistrza zgrupowania, oboźnego oraz kuchmistrza.
We wrześniu 2006 roku druh Marek Czuń rozpoczął proces budowania własnej drużyny. Druh Adam Ratajczak został oddelegowany do funkcji przybocznego w 9 Gdyńskiej Drużynie Harcerzy „Zbroja”.
Pomiędzy biwakami i obozami trwa w drużynie praca śródroczna. Uczestniczymy w zajęciach wspinaczkowych na sztucznej ścianie. Remontujemy żaglówkę typu Omega. Uczestniczymy w obchodach rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę. Bierzemy udział w takich akcjach charytatywnych jak „Być jak św. Mikołaj”, czy kolacja wigilijna i śniadanie wielkanocne dla ubogich organizowane przez ojców Franciszkanów wspólnie z władzami samorządowymi miasta Gdyni.
W ten sposób poprzez zabawę, pracę i służbę innym wychowujemy młodzież, która kieruje się w swoim życiu ideałami zawartymi w prawie harcerskim. Młodzież ta wychowywana jest na wartościowych i godnych obywateli Rzeczypospolitej.